Ekşi mayalı ekmekleri tüketenlerin yada tüketmek isteyenlerin kafasında olan sorulardan birisi de “Ekşi mayalı ekmekte gluten var mı?” oluyor. Bu sorunun cevabını kısa ve öz olarak açıklamak istedik. Öncelikle ekşi maya ile endüstriyel ya da hazır maya nedir? sorusunu cevaplayalım.

Endüstüriyel Maya ve Ekşi Maya Nedir?

Ekşi maya insanoğlu tarafından 5000 yıldır, hazır maya 100 yıldır kullanılıyor. En belirgin farkı
söyleyecek olursak hazır mayalarda genellikle tek bir bakteri türü kullanılır. Ekşi maya da ise pek çok
aktif bakteri ve mantar kültürleri mevcuttur. Bu yüzden daha doğal ve simbiyotiktir.

Ekşi maya içerisinde yer alan faydalı bakteriler, hamur içerisinde protein yıkımı yaparlar, böylece buğdaydaki gluteni parçalar ve gluteni insanoğlunun sindirebileceği hale getirirler. Böylece ekşi mayalı ekmek tükettiğinizde parçalanmış gluten tüketmiş olur, hazımsızlık çekmezsiniz. Yoğunluğu ise daha fazla yani daha doyurucudur.

Şunu unutmamak gerekir ekşi mayalı ekmek glutensiz değildir. Günümüz endüstriyel unlarda yapılan buğday ıslah çalışmaları ve katkı maddeleri ile gluten açısından daha katkılı ve yapay ekmekler ile insanların sindirilmemiş gluten tüketmesi büyük sorunlardan biridir.

Özet olarak; doğal glutene sahip atalık buğdaylardan üretilen unun yararlı bakteri ve mantarlarla işlenerek glutenin sindirilmiş ya da parçalanmış olması gerekir. Ekmekten vazgeçmemize lüzum yok, sağlıklı ve doğal ekmek tüketmemize özen göstermemize, daha az tüketip daha fazla besin değeri olan bir ekmek tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Online ekşi mayalı ekmek satın almak ve çeşitlerimize bakmak için bu linki ziyaret edebilirsiniz.