Karabuğday ekmeği glutensiz midir?” “Karabuğday Ekmeği Gluten İçerir mi?” sorusu glutensiz beslenmek konusunda araştırma yapan pek çok insanın merak ettiği sorulardan biri. Son zamanlarda adını sık sık duyduğumuz karabuğdayı gluten hassasiyeti olanlar ve çölyak hastaları da tüketebilir mi? Karabuğday glutensiz mi? sorusuna “evet” yanıtını kolayca verebiliriz. Her ne kadar adında buğday sözcüğü yer alsa da tahıl olmadığı için karabuğday gluten içermemektedir.

Karabuğday Nedir?

Halk arasında karabuğday “greçka” olarak da bilinir. Rusya, Ukrayna, Polonya, Japonya gibi ülkelerde yetişen karabuğday, kazukulağıgillerden bir bitki türüdür. Karabuğday kabuklu yemişlere benzer. Karabuğdayın yapısında bolca B vitamini, magnezyum ve lifin yanı sıra; yüksek protein de bulunmaktadır. Glutensiz beslenenlerin yanı sıra diyet yapanların ve sağlıklı beslenenlerin de sıkça tükettiği karabuğdayın sayısız faydası vardır. Yemekten tatlıya pek çok yiyeceği hazırlarken kullanabileceğiniz karabuğday; genellikle haşlanarak tüketilir. Haşlandıktan sonra bir kez suyunun süzülmesi önerilir.

Karabuğday Ekmeği Zerun 1650 fırınında pişiyor!

Çiftçilerimiz ekmiş olduğu karabuğdayı, geleneksel yöntemlerle un haline getirtiyoruz. Yıllanmış ekşi mayalarımız ile hamurunu tutturduğumuz karabuğday ekmeklerimizi uzun süre soğuk mayalamaya tabi tutup sağlıklı bir ürün olarak sizlere fırınımızdan sunuyoruz. Karabuğday ekmeklerimizde ekşi maya olduğu için eser miktarda gluten içeriyor olduğunu ama bu glutenin işlenmiş gluten olduğunu belirtmek isteriz. Sağlıklı beslenen, diyet yapan ve glutensiz beslenmek isteyenler için önerdiğimiz ekşi mayalı karabuğday ekmeğimizi, çapraz bulaşma risklerinden dolayı çölyak rahatsızlığı olanlar için önermemekteyiz.

Ekşi mayalı karabuğday ekmeğinizi online satın almak için bu linki ziyaret edebilirsiniz.